Satılık web Siteleri diyarsa.com
Fatih Projesi, Mebbis, E-okul, Tefbis gibi konularda güncel makaleler

Ask.FM Nedir? Nasıl Hesap Açılır? Nasıl Kapatılır?


Son zamanlarda “çoluk çocuğun” evet doğru duydunuz, gençlerin değil “çoluk çocuğun” yeni oyuncağı haline gelmiş bir site olarak tanımlıyorum. Benim de hesabım var. Birkaç arkadaşımda gördüm ve merak ettim. Hesap açtım bir bakalım nedir ne değildir diye. Açmamın bir diğer sebebi de siteden benim irtibata geçecekler için kolay bir yol olur diye düşündüm ama hiç de öyle değil. Anasını satayım siteye mi üye oldum kreşe mi belli değil.


Sitenin asıl amacı ise, arkadaşlarınıza veya yakınlarınıza veya soru sormak istediğiniz herhangi birine isminiz gözükmeden “anonim” olarak soru sormaktır. Onlara belirli konular hakkında sorular sorup, düşüncelerinizi öğrenmektir. Zaten “Ask” kelimesi İngilizce bir kelimedir ve Türkçesi “Sormak” anlamına gelmektedir.

Ayrıca şunu belirteyim ki Ask.fm bir Facebook uygulaması değildir. Ask.fm sitesi Facebook’tan tamamen bağımsız bir sitedir. Çünkü çoğu kişi Ask.fm sitesini Facebook’un bir uygulaması olarak görüyor.

Ask.FM sitesine gitmek için buraya tıklayınız.

Nasıl Ask.FM Hesabı Açabilirim? Nasıl Kayıt Olunur?
Siteye girer girmez karşınıza çıkacak olan “Kayıt” butonuna tıklayarak karşınıza çıkan formu doldurunuz. Formu doldurduktan sonra, bu sefer formun alt kısmında bulunan “Kayıt” butonuna tıklayarak hesabınızı açmış oluyorsunuz. Hayırlı olsun. :)

Kontrol paneline giriş yaptık. Şimdi ise site tanımını yapayım biraz.

Ansayfa
Anasayfa kısmında, takip ettiğiniz kişilerin verdikleri yanıtları ve beğendikleri yanıtları görebilirsiniz. Yine anasayfada bulunan “Akış” kısmından ask.fm sitesinin genelinde en son kim, hangi soruyu yanıtlamış görebilirsiniz. “Popüler”ler kısmında Ask.fm’in en popülerleri varmış sözde. Hiçbiri 5 para etmez. :)

Sorular
Bu menüden size yöneltilen soruları cevaplayabilirsiniz.

Profil
Bu kısımdan kendi profilinizi görebilirsiniz.

Arkadaşlar
Buradan, sizin Ask.fm’de takip ettiğiniz kişileri görebilirsiniz.

Ara
Bu menüden ise Facebook, Twitter ve E-posta adresinizde kayıtlı arkadaşlarınızı bulabilirsiniz. İsterseniz de manuel olarak arama yaparak da Ask.FM’deki arkadaşlarınıza ulaşabilirsiniz.

Ayarlar
Ask.fm hesabınızla ilgili tüm ayarlarınızı yaptığınız yerdir. Burayı da tek tek açıklayalım yeri gelmişken.

Profil kısmından profilinizde herkesin görebileceği ayarlamalar ile sadece size ait olan e-posta ve şifre değişikliği gibi şeyleri yapabilirsiniz. Profil fotoğrafınızı da buradan ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz.

Gizlilik yazan yerden size anonimlerin soru sormalarını engelleyebilirsiniz. Ayrıca e-posta bildirimlerinizi de buradan ayarlayabilirsiniz.

Tasarım’dan arka profilinizin arka planını değiştirebilirsiniz.

Hizmetler seçeneğinden ise, Ask.fm hesabınızı diğer sosyal medya sitelerine yani bağlayabiliyorsunuz. Yani buradan ask.fm hesabınızı Facebook ve Twitter hesaplarınıza bağlayabilirsiniz.

Gereç kısmından ise web sitesi olan içindir. Soru formunu web sitenize ekleyerek, ziyretçilerinizin size sorular sormasını sağlayabilirsiniz.

Şimdi ise ask.fm ile ilgi sık sorulan veya Google’da sıkça aranan sorulara cevap vereyim.

Ask.fm Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?
Facebook’taki hesabı dondur ile aynı mantıkta çalışan bir sistem Ask.fm sitesinden de mevcut. Ayarlar –> Profil kısmına girdikten sonra en altta “Hesabı devre dışı bırak” seçeneğine tıkladıkladığınız an artık kimse size Ask.fm üzerinden ulaşamaz. İlk başta da dediğim gibi Facebook’taki “hesabı dondur” denen olayın aynısıdır. İstediğiniz zaman yeniden giriş yapabilirsiniz ama hesap devre dışı kaldığı süre içinde kimse size Ask.fm üzerinden ulaşamayacaktır.

Ask.fm Hesabımı Facebook ve Twitter’a Nasıl Bağlayabilirim?
Bunu yukarıda da belirttiğim gibi “Hizmetler” kısmından yapabilirsiniz. Hizmetler kısmına ise “Ayarlar” menüsünden ulaşabilirsiniz.

Ask.fm Dilini Nasıl Türkçe Yapabilirim?
Bazıları soru olarak link atıp, sırf pislik olsun diye ask.fm hesabınızın dilini siz istemeden arapça yapıyorlar. Ondan sonra ise site resmen ters dönüyor ve dili anlamadığımızdan Türkçe yapmak bayağı bir sorun olabiliyor. Bir de Türkçe yapamazsam diye de bir telaş da sarabiliyor.. Halkbu ki sıkıntı yapacak bir durum yoktuır.

Eğer Ask.FM hesabınız başka dilde ise ve Türkçe yapmak istiyorsanız ilk önce ask.fm hesabınıza giriş yapın ve eğer giriş yapılı halde ise;

Ask.fm hesabınızı Türkçe diline çevirmek için buraya tıklayın.

Otomatik olarak hesabınızın Türkçe olduğunu göreceksiniz. ;) Uzun uzun da anlatabilirdim fakat böylesi daha pratik.

Bu sık sorulan sorular kısmına yeni yeni sorular eklemeye de devam edeceğim. Gördüğünüz gibi sitenin kullanımı çok basit. Tüm site bu yazdıklarımından ibarettir zaten. Siteye üye olduktan sonra ençok soruyu i*nelik yapmak isteyen arkadaşlarınız, sizden hoşlananlar, sevgiliniz veya eski sevgililileriniz anonim olarak sorular soracaklardır. Bu kişileri de tahmin etmek zor olmuyor zaten. :) Ask.fm hesabı açacaksanız ve arkadaşlarınıza da haber verecekseniz bu tip şeylere de katlanmanız gerekecektir. :)

Yorum Yap

Siz de bu konu hakkındaki görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

*

 • Site içi arama yapın

 • Editör ve Yazar Girişi

 • E-posta Aboneliği

  Güncel haberlerimizin günlük olarak e-posta adresinize gelmesin istiyorsanız lütfen abone olun.
  Bu hizmetimiz FeedBurner altyapısını kullanmaktadır.
 • Sponsorlar

 • Sponsorlar

 • Site Sayaç

 • Dostlarımız